Štát pomôže regionálnym výrobkom do obchodných reťazcov

 06. 03. 2017

Podobne ako v Českej republike, aj na Slovensku je zrejmý trend, že spotrebiteľ si je ochotný priplatiť za slovenský regionálny produkt oproti lacnejšej a treba aj kvalitne horšej potravine z dovozu. Podľa odborníkov, ktorí sa aj tejto téme venovali na tohtoročnom Pražskom Retail Summitu, majú práve tieto potraviny najvyšší rastový potenciál. Podľa serveru dobrenoviny.sk chce štát preto teraz cestu regionálnych produktov na pulty reťazcov podporiť. 

Lokálne špeciality zavítajú do hypermarketov

Ľudia nedajú dopustiť na domáce knedle, koláče, trdelníky či buchty, iní vyrábajú napríklad syry, bryndzu či syrové korbáčiky. Pre každý región je pritom typické niečo iné, v supermarketoch však napriek tomu nakúpime iba potraviny od veľkých výrobcov. To by sa teraz malo zmeniť. "Naším cieľom je podpora malých a stredných výrobcov potravín," uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR. Väčšina veľkých obchodných reťazcov pritom návrh ministerstva podporila, a tak nič nebráni tomu, aby časť ich pultov zaplnili lokálne špeciality.

Príležitosť pre malých výrobcov

Lokálni výrobcovia by podľa tohto návrhu dodávať svoje potraviny priamo do maloobchodných predajní reťazcov v okruhu 50 km od miesta ich výroby. Novinka bude prínosná nielen pre malých a stredných výrobcov potravín, ktorí takto budú môcť zviditeľniť svoje výrobky a získajú skúsenosti s dodávaním výrobkov do maloobchodných sietí, ale získajú aj spotrebitelia. Podľa Gabriely Matečnej "budú mať širšiu ponuku kvalitných domácich výrobkov priamo zo svojho regiónu," informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na svojej webovej stránke. Bude to však aj významný krok vpred pre Slovensko ako také, ktoré by mohlo zvýšiť svoju sebestačnosť v oblasti výroby potravín, ktoré vo veľkej miere dovážame. Ďalších ľudí to môže inšpirovať, aby začali s podobnou výrobou, čo by mohlo dopomôcť aj k rozvoju zamestnanosti.

Kedy sa dostanú na pulty predajní?

Tejto pozitívnej zmeny by sme sa mali v supermarketoch dočkať už čoskoro. Ministerstvo si totiž dáva za cieľ, aby sa potraviny dostali na pulty predajní najneskôr do tohtoročných Vianoc. Agrorezort už pritom začal s výberom prvých vhodných dodávateľov. Na začiatok to bude stovka tých, ktorí sú momentálne najpripravenejší pre obchod. Do úvahy treba brať balenie, EAN kód, etikety výrobkov aj ich logistiku. Všetci lokálni výrobcovia, ktorí by mali záujem, sa môžu už teraz hlásiť na emailovej adrese chcemdodavat@land.gov.sk, ktorá bola vytvorená presne na tento účel.

Doporučujeme:

Potrebujete poradiť s riešením pre vašu firmu?