Kľúčovým faktorom pre udržanie rýchleho rastu je pre maloobchodnú spoločnosť 1. day čo možno [...]
Nemocnice, lekárne a dodávatelia liečiv v Českej republike sú zvyknutí riešiť elektronickú komunikáciu skôr pomocou formátu PDK (PharmData kód). Aktuálne však vďaka vývoju a zmenám na trhu preniká do týchto odborov elektronická výmena dát (EDI) a čoraz viac sa presadzuje.
Komunikačný formát PDK vyvinula česká firma PharmData a slúži na elektronickú výmenu štruktúrovaných dát medzi tuzemskými nemocnicami či lekárňami a ich dodávateľmi. Veľkoobchody na farmaceutickom trhu dnes však nepredávajú tovar iba nemocniciam a lekárňam – ich zákazníkmi sú aj e-shopy, supermarkety, drogérie alebo predajne zdravej výživy, navyše obchodujú so zahraničnými dodávateľmi. V týchto obchodných prípadoch dávajú prednosť EDI.
„Predtým sme dodávali asi 6 000 položiek tovaru, dnes dodávame 17 000 položiek. Našimi klientmi už nie sú len nemocnice a lekárne, ale tiež benzínové pumpy, drogérie alebo predajne so zdravou výživou. A tieto firmy PDK nepoužívajú, s nimi musíme komunikovať pomocou EDI,“ vysvetľuje Tomáš Procházka, manažér logistiky Alliance Healthcare, popredného distribútora liekov v Českej republike.
„Okrem klasického predaja navyše pôsobíme na trhu aj ako logistický provider. To znamená, že veľkí výrobcovia liečiv zo zahraničia si u nás skladujú tovar a my ho podľa ich pokynov expedujeme. Za hranicami je pritom EDI dosť rozšírené, preto sme naň prešli tiež a využili riešenie Orion EDI od firmy Grit,“ uzatvára Tomáš Procházka.
Na EDI prechádzajú i niektoré lekárne, jednou z prvých je Pilulka.cz, sieť internetových a kamenných lekární. „EDI nám šetrí ohromné množstvo práce pri objednávaní tovaru a spracovávaní dokladov. Do roku 2020 chceme do EDI zapojiť čo najviac našich dodávateľov a zvažujeme, že ho v tejto dobe zavedieme aj ako podmienku spolupráce s nami,“ uvádza Michal Hanáček, prevádzkový riaditeľ Pilulka.cz.
Plošné zapájanie dodávateľov je pritom bežná prax, ktorá sprevádza zavádzanie EDI na každom trhu. „K EDI nás kedysi dotlačil kľúčový odberateľ, dnes si bez neho nedokážeme predstaviť podnikanie. Nikde sa nám netúlajú dokumenty a keď pošlem faktúru, dostanem doručenku, že v poriadku dorazila. Systém Orion EDI od Gritu je navyše prehľadný a pre menších dodávateľov aj veľmi lacný, pretože stačí mať EDI vo webovom rozhraní,“ odkazuje všetkým menším dodávateľom, ktorí by sa EDI mohli báť, Michal Valent. Jeho firma Health Factory dodáva dojčenské mlieka a detskú výživu do najväčších českých e-shopov a lekární.
S tým, že EDI sa farmaceutickým firmám vyplatí, súhlasí aj David Reichel, produktový manažér Orion EDI. „Vo farmácii dlhodobo funguje vyspelé riešenie elektronickej komunikácie medzi dodávateľmi, veľkoobchodmi a lekárňami či nemocnicami. Platí však len v Česku a len na lieky. EDI tak na trhu zapĺňa pomyselnú medzeru, umožňuje veľkoobchodom pohodlne objednávať a predávať aj tovar, ako sú potravinové doplnky, a komunikovať so zahraničnými dodávateľmi,“ zakončuje Reichel.
Zdroj: Grit.eu
Potrebujete poradiť s riešením pre vašu firmu?